Tohle zas nebude o čaji.
Abych řekla pravdu, letošní rok je pro mě spíše rokem dýmkařským, než-li čajařským, co se týče aktivního zájmu. Čaje stále popíjím prakticky denně, ale je to pro mne již stálý a přirozený svět. Je tam teorie, praxe, jistota. Neříkám, že neochvějná a stoprocentní, a že už není, co se naučit, ale přeci jen jsem nad tím pár let strávila. A jak to říct jinak - na momentálním levelu jsem dlouhodobě spokojená, nemám již potřebu se posouvat a objevovat nové věci ve směru čajovém tak rychle. (ale třeba mi dá nadcházející Čajomír nějakou akutní inspiraci).
Aby však to nepůsobilo až příliš líně a zaostale, dodávám, že mě letoší jaro / léto celkem baví zelené Japonsko a obecně porovnávání macerovaných čajů.
Dýmky jsou pro mě ještě částečně takovým nově objeveným světem, ačkoli už je to nějakých sedm let, co jsem si poprvé potáhla z Top Marku. Dlouhé roky byl můj přístup vyloženě jednotvárný, zcela neprogresivní, až jsem s tím málem sekla, jak mě to nebavilo, ale vlastně to bylo celé jen o tom, že v mém okolí nebyly správné informace a přístup.
Naštěstí a naneštěstí (co si budem - další závislost, peněženka pláče) se to zvrtlo. Cosi jsem zmínila v předchozím článku.
Po hodinách pročítání temných a tajných dýmkařských diskuzí a fór jsem se dala spíš na cestu vlastní praxe, tu a tam se soukromou poradou.
Dneska o korunkách.
Serbetli Ice Melon Tangerine + Maridan Alpine Rush. Vícero melasy, chladivý efekt velmi žádaný, tepelně odolnější světlé tabáky v mixu - volba padla na glazovaný phunnel.
Na korunce záleží hrozně moc. Osobně jsem se zpočátku hnala za ideálem, že seženu jednu univerzální, ale to samozřejmě nedopadlo, a muselo mi jich projít pod rukama vícero. Některé jsem si nechala, jiné prodala, jiné mám stále na wishlistu ( i když to není teoreticky potřeba, je to jen marnivost). Některé jsem si vyhlédla sama, jiné jsem pořídila na doporučení. Někdy to vyšlo, někdy ne. Stává se prostě. Co dýmkař, to přístup.
V čajovně, kde jsem pracovala, se vodní dýmky obecně nikdy moc neřešili. Přístup byl - nahážeš tabák do korunky, tečka, víc na tom nezáleží. To je postup, který někdy funguje (viz. Arabové), ale musí se správně aplikovat. Na klasickou korunku, (třeba) kupu fakhera (old school tabák, řekněme) a alobal super. Ale na takový Element (ruský moderní tabák) už rozhodně ne. Když se to navíc spojí s kolkovanou jednorázovou gramáží (10 nebo 15g), která na takovou korunku opravdu nedostačuje (takže je to opravdu silně podbité), vznikne katastrofa.
To je pak právě ten (smutný) případ, kdy jsou čajaři vodními dýmkami znechuceni, a častokráte to bohužel vztáhnou na celou komunitu (aneb přemýšlení v dohledu zorného pole). Protože je prostě ve většině čajoven neumí přípravovat. To už je sice i o něčem víc, než o korunkách, ale uvedu příklad.
Navštívili jsme konkurenční čajovnu ve městě. Vidíme nově nabídku Elementu (vedle Medité a Golden pipe). Říkáme si - tak to prubnem. Dostáváme 10g kolkovaného Elementu (vážně, viděla jsem ty krabičky) do obřího silikonového phunnelu s fake kaloudem (což není až tak bad, stejně je používá i většina kvalitních podniků) a dvěma uhlíky. Skoro pláču. Žádný dým, minimum chuti, brzy je to dead. Když jsem mrkla pod hms, samozřejmě, že se tabák krčil několik metrů pod ním.
Špatně bylo - Element je hlavně na touch, musí být tedy v těsné blízkosti hms, kdy se dotýká jeho výstupků. A když bez touche, musí být alespoň fakt blízko. V případě silikonové korunky by byl určitě potřeba, aby to vytáhlo aspoň chuť. Uhlíky potřebuje tak tři / čtyři - zkrátka hodně tepla.
Že tu kritizuju za zády? Neřekli jsme nic, protože jsme to chtěli zkusit se vším všudy, jak to vychází s tímto přístupem v praxi. Navíc známe vedení, a víme, že by se to stejně nezměnilo.
Představila jsem si ale hlavně, jak to musí působit na někoho nezasvěceného: "Tak drahý tabák, a houby z toho! Vodní dýmky jsou na nic."
Takže sorry. Navíc mě tak trochu okouzlila tehdejší čajovnice, ale přístě jim to tam třeba nějak povím.
... hm.
Neříkám, že vodní dýmky jsou obecně špatné ve všech čajovnách.
Já mám ale třeba konkrétně nejbližší čajovnu, kde kombinují skvělé čaje i skvělé dýmky něco málo přes hodinu cesty vlakem se dvěma přestupy.
Lounge / shishabary nemusím právě proto, že v nich zase nenajdu (většinou) čaje.
***
Ale teď konečně k tomu, co mám aktuálně za korunky doma já. (ty co jsem měla, nebo mám, ale jsou defacto podobné, zmiňovat nebudu, vezmu to trochu obecněji)
Roztomilý tureček, ruská Voskurimsya. Masivní klasická korunka
(vážně, tou by se dal někdo z(a)bít), která se sice nahřívá trochu déle,
ale zato pak drží parádní přívětivé teplo. Je fajn, protože v ní jede
většina druhů tabáku, a dobře si s ní odzkoušíte různé styly nabíjení.
Na mix černoty a světloty taky není špatná. A hlavně ta cena? Proboha, ta je
na dnešním trhu za tak funkční korunku téměř neuvěřitelná.
Sedne si s alobalem i hms, hodně je doporučovaná je Zeppelinem. Já mám Kaloud Lotus I+ a v pohodě. ... Momentálně si teď nevybavím nic, co bych do ní vyloženě nedávala. (hodně melasovité tabáky po vysušení rovněž půjdou)
Kdyby mě nedrknul Hoan z olomouckého KUMO, že bude super, tak si ji asi nekoupím, a přijdu o kouzlo klasik, takže děkuju za tip.
Kolos Grown Plus, glazovaný phunnel. Světlé melasovité tabáky, mátové (chladivé) tabáky a černoty, se kterými mohu trochu plýtvat a zatopit jim. Nesežere toho tolik, ale zároveň není tak plytký, jako Serp phunnel, který zmíním. Používám ho proto také na světloty, které nesnesou dotyk s hms. S alobalem jsem ho vlastně nikdy nepoužívala.
Design vybíral můj muž, kdyby si něco začínal lámat hlavu mým skrytým charakterem. (kdo mě nezná - to fakt nejsou moje barvy :D)
Serp phunnel, neglazovaný (mléčný výpal). Ruční výroba, jeho rozměry, povrch a síla stěn se občas trochu liší, ale v zásadě funguje furt stejně. Používám ho nejčastěji. Je to korunka vhodná pro začátečníky - jednak je na slabší nabíjení, nepřepaluje se, je poměrně univerzální a hlavně dle výrobce na alobal (aneb když ze začátku hms nechcete řešit, nebo na něj nemáte). S hms funguje také, ale dost to závisí na tom, jaký chytnete rozměr korunky a jaké hms. (např. takový Kaloud I+, Zeppelin nebo fake kaloud - to jsou funkčností i velikostí docela rozdíly).
Mně třeba hms trochu zapadá, ale nevadí to - takový Maridan point touch snese, většina černých tabáků také.
Na šetření tabáku je taktéž prima. (10g ideál, max 15g)
Shrnu to - tabáky na point touch / úplný touch, slabší nabíjení černot, pod alobal univerzál (fakher překvapivě moc dobrej!)
Malinký glazovaný shot phunnel Upper Burley Shot. Ideální na skromné testovací gramáže černého tabáku - Element, Tangiers, WTO (tam je pojem skromná gramáž velmi relativní). Na světlý tabák bych to nepoužívala (nebo má někdo zkušenost?), na Darkside třeba taky ne. Je hlavně na alobal, ale s hms funguje také, ačkoli to nevypadá zrovna esteticky (hodně přesahuje, na pohled je to kompatibilní asi jako včelka mája s godzillou).
Serp V2 klasiku jsem si kupovala jenom proto, že se mi prostě líbila. (aplaus)
Už je to celkem dávno. Hodně topí, určitě vhodná na silná nabití. Jel mi v ní Darkside, Nakhla. Problém je, že Darkside skoro nekouřím (nechutná mi) a Nakhly mám málo. Cokoliv jiného se mi v ní zatím spálilo, ale ještě ani nedošlo na čistý Element nebo Tangiers. Uvidíme, pocity zatím rozporuplné, takže dodávám spíš pro zajímavost. Dle výrobce opět hlavně na alobal, sedí na ní ale i hms (aspoň to moje).
Do budoucna by mě ještě celkem zajímalo UPG, Smokelab V2 black, Smokelab Mummy či VDK phunnel. Ale upřímně - tahle skladba korunek je dostačující, a klidně by jich dalo ještě ubrat.
***
A pokud jste to dočetli až sem, budu vděčná za názor či zkušenost sdělený komentářem.
To, co sedí mně, nemusí sedět vám.
Psaní a komentování v dnešní době hrozně chybí, však i ten blbej blog.cz už se ruší, páč... lidé nepíšou.
Žádné komentáře:
Okomentovat